NİHAT AYTÜRK

Kurucu Başkan

1948'de Aydın'da doğdu. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünü bitirdi (1975). 

Başbakanlıkta Özel Kalem Müdürü, Uzman, Araştırma-Planlama-Koordinasyon Dairesi Başkanı (1978-1991); Fransa'da T.C. Paris Büyükelçiliğinde Müşavir (1992-1993), T.C. Lyon Başkonsolosluğunda Ataşe (1994-1996) olarak çalıştı. Rusya, Romanya, Özbekistan, Azerbaycan KKTC; Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Fas; Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda ve İsviçre'de yönetsel inceleme ve araştırma görevlerinde bulundu. Hükümet nezdinde resmî görüşmelere ve uluslararası toplantılara katıldı. 

Başbakanlıkta yönetimin geliştirilmesi konularında çalışma ve araştırmalar yaptı. Hükümet nezdinde yürütülen "Kamu Yönetiminin Yeniden Düzenlenmesi" projelerinde "Kamu Yönetimi Uzmanı" olarak görev aldı. Başbakanlık ve bağlı kuruluşlar ile bölge ve yurtdışı kuruluşlarının yeniden düzenlemesi çalışmalarını yaptı 

Öğretim Görevlisi olarak Polis Akademisi’nde Personel Yönetimi dersi verdi. 

TODAİE'de Kamu Yönetimi Uzmanı olarak; TBMM, bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının Yeniden Yapılanma ve Norm Kadro Projelerinde görev aldı.

1997 yılından beri TODAİE'de sözleşmeli Kamu Yönetimi Uzmanı öğretim elemanı olarak çalışmakta; Protokol Yönetimi ve Büro Yönetimi dersleri vermektedir. Ayrıca, 2009 yılından beri Türkiye Adalet Akademisi’nde Öğretim Görevlisi olarak Protokol Yönetimi dersi vermektedir.

Lyon DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) kurdu ve Kurucu Başkanlığını yaptı (1995-1997). Hüseyin Avni BÖGE   

 

1964 yılında Aksaray - Sultanhanı Kasabasında doğdu. İlk ve ortaokulu doğum yerinde bitirdikten sonra Konya Uluırmak Kur’an Kursunda hafızlığını tamamladı. Konya İmam-Hatip Lisesinden 1984 yılında mezun oldu. 1988 yılında Bursa İlahiyat Fakültesini bitirdi.

 

1984 yılında göreve İmam-Hatip olarak başladı. 1992 yılından itibaren sırasıyla Şırnak-Beytüşşebap, Artvin-Murgul ve Konya-Derbent Müftülüklerinde bulundu.

 

1996-2002 yılları arasında Fransa’da görev yaptı. Yurtdışı dönüşü Konya Merkez Vaizliği görevinde iken Karaman İl Müftü Yardımcılığına atandı.

 

2005 yılında 6 ay süreyle Paris - Sorbonne Üniversitesine Fransız Dili eğitimi almak üzere kursa gönderildi. Dönüşünde Dalaman İlçe Müftülüğü görevine başladı. 2009 yılında Fransa / Lyon Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi olarak atandı. Dört yıl süreyle Din Hizmetleri Ataşeliği ve Lyon DİTİB Başkanlığını yürüttü. Lyon DİTİB Kültür ve ibadet Merkezinin inşasında ve tamamlanmasında büyük katkıları bulunan hocamız Arapça ve  Fransızca bilmekte olup evli, dört çocuk babasıdır.


GALİP KOLCU 
 1953 yilinda Afyonkarahisar Sincanli’da dogdu. 1976 yilinda Bolvadin Imam Hatip Lisesini bitirdi. Mezun oldugu yil Kocaeli Merkezde Imam Hatip olarak göreve basladi. 1980 yilinda Izmir Yüksek Islam Enstitüsünü bitirdi. Mezun oldugu yil Istanbul Haseki Ihtisas kursuna katildi. III. dönemde mezun oldu. 1983 yilinda Antalya Gazipasa Vaizligi görevini yürütürken Devlet Lisan okulunun Fransizca bölümünden sertifika aldi. 1985 – 1987 yillari arasinda Diyanet Isleri Baskanligi tarafindan iki yil süreyle Misir’a gönderildi. 1987 yilinin son aylarinda yurda döndü ve Usak Banaz Ilçe Müftüsü olarak atandi. Banaz Ilçe Müftülügü görevini yürütürken dört yillik süreyle Fransa- Lyon Baskonsolosluk nezdinde Din Hizmetleri Atase Yardimcisi olarak yurtdisina gönderildi.2002 yilinda yurtdisi görevinin bitmesiyle Usak Il Vaizi olarak görevini yürütmekte iken 19.09.2005 yilinda Usak Il Müftü Yardimciligina atandi. Halen bu görevine devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk babasi olup, Arapça ve Fransizca bilmektedir.

 

ABDURRAHİM DURMUŞ 
 05.05.1961 Akdagmadeni-Yozgat dogumludur. 2005-2009 yillarinda Din Hizmetleri Atasesi ve DITIB Yönetim Kurulu Baskani olarak görev yapmistir. Yozgat Imam-Hatip Lisesi ve Kayseri Ilahiyat Fakültesini bitirmistir. Diyanet Isleri Baskanligimizin çesitli kademelerinde Imam-Hatip, Müftü, Uzman olarak görev yapmistir. Fransizca ve Arapça bilmektedir. Evli, üç çocuk babasidir. Halen Diyanet Isleri Baskanliginda Uzman olarak görev yapmaktadir.

 


FUAT MERİÇ

 01.10.1968 Saraykent / Yozgat dogumlu.Ilkokulu Türkiye’de bitirdikten sonra 1981 yillarinda Meriç ailesi Fransa’ya yerlesir ve orta ögretimini Fransa’da tamamlar. Mütesebbis ve girisken bir ruha sahip olan Fuat MERIÇ çok erken bir yasta, 18 yasinda kendi sirketini kurar ve böylece is dünyasina erken yaslarda adim atmis olur.Hâlihazirda CHIESA SAS sirketinin Yönetim Kurulu baskanligini yürütmektedir.Is hayatinin yani sira dernek etkinliklerine de yogun ilgi gösteren MERIÇ,1999 yilinda Fransa Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu Baskan Yardimcisi seçilir ve bir yil sonra da kurula baskanlik eder.Fransa Islam Konseyi Rhone-Alpes temsilciliginin kurulusunda önemli rol oynar.2003 yilindan itibaren Lyon DITIB Yönetim Kurulunda baskan yardimciligi unvaniyla görev yapmaktadir.Ileri düzeyde Fransizca bilen MERIÇ, evli ve üç çocuk babasidir.

 

HACI AHMET ÖNAL

10.02.1949 yılında Yozgat ili Akdağmadeni ilçesi

Bulgurlu köyünde dünya geldi. Hafızlığa çalışırken

1956 yılında ilkokula başladı. 1960 yılında Tokat imam hatip okuluna kayıt oldu. 1964 yılında Yozgat İmam Hatip okuluna naklen geçti. 1967-68 öğretim yılında mezun oldu. Aynı yıl haziran ayında Tokat ili Zile ilçesi Behram Ağa Camii ‘inde imam hatip olarak göreve başladı.

Aynı yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde yapılan imtihanı kazanarak kaydoldu. Görevi İstanbul’a nakledilemediği için Zile’de ki imamet vazifesinden istifa etti.

Ertesi yıl İstanbul ili Fatih ilçesi Hoca Ali Camii ‘inde yeniden İmam Hatip olarak görev aldı. Yüksek İslam Enstitüsünü İmam Hatip olarak tamamladı.

1972 yılında Afyon Müftü Yardımcılığına Diyanet İşleri Başkanlığında yapılan imtihanı kazanarak atandı. 1973 yılında Mardin ili İdil ilçesi (o yıllarda İdil ilçesi Şırnak iline bağlı değildi) müftülüğüne atandı. 1974 yılında uzun dönem askerliğini Zonguldak ilinde yedek subay olarak yaptı.

Askerlik vazifesini tamamladıktan sonra 1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığına geçerek Tokat ili merkez Gazi Osman Paşa lisesinde Din dersi öğretmeni olarak atandı. 1976 yılında aynı okulda müdür yardımcılığına atandı.

1978 yılında Gazi Osman Paşa Akşam Lisesi öğretmen ve müdür yardımcılığına, 1979 yılında aynı okulun müdürlüğüne,1981 yılında Tokat Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına atandı.

1987 yılında Çorum Müftü Yardımcılığına atanarak Diyanetteki hizmetine döndü. 1989 yılında İstanbul Beykoz müftülüğüne, 1994 yılında Fatih Müftülüğüne , 2003 Fransa – Lyon Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğine, atandı. 2003 2005 döneminde Lyon DİTİB Başkanı olarak görev yaptı.  Yurtdışı hizmeti tamamlandıktan sonra 2005 yılında Bitlis ili müftülüğüne atandı. 2006 yılında emekli olan Hacı Ahmet Önal , eşi Kuran Kursu öğreticisi olup, 3 çocuk babasıdır.

Üye Girişi